Kıble Yönü Belirleme ve Karşılaşılan Aksaklıklar

Kıble yönü bulma işlemi için kullanılan yöntemler ile uygulamada karşılaşılan sorun ve aksaklıkların ele alındığı bu makaleyi mutlaka okuyunuz.

DEVAMINI OKU

Kıble ile İlgili Ayet ve Hadisler

Kıble ile ilgili Kuran-ı Kerim ayetleri ve Peygamber Efendimizin hadislerini burada bulabilirsiniz. Kuran Ayetleri ve Hadislerden kıble ile ilgili bölümler burada..

DEVAMINI OKU

Kıble Açısı & Kıble Sapması Meseleleri

Kıbleye yönelişte 45 derecelik açı hatası namazı bozar mı? Kıble sapması olduğu bilinen camilerde kılınan namazlar geçerli midir?

DEVAMINI OKU

Güneş ile Kıble Tayini

Güneş vasıtasıyla, sopa veya benzeri bir şey ile yön tayini yapılabilmektedir. Güneş vasıtasıyla kıble yönü de rahatlıkla yapılabilmektedir...

DEVAMINI OKU

Kıble ve Dünya Kıble Günü

Kıble Nedir? Güneşin deklinasyonu nedir? Kıble saati nedir? Dünya Kıble Günü; 28 Mayıs ve 16 Temmuz günlerine Dünya Kıble Günü denilmektedir..

DEVAMINI OKU

Yön ve Kıble Nasıl Bulunur?

Herhangi bir yere veya araziye çıktığımız zaman, eğer yanımızda etrafı bilen biri yoksa yönümüzü ve kıble yönünü nasıl tayin eder yolumuzu nasıl buluruz?

DEVAMINI OKU

Kıblenin Tespiti ve Kıble Saati

Kıble Saati ile kıble nasıl bulunur? Kıble yönü tespitinde kıble saatinden nasıl yararlanılır? Kıble Sağ, Kıble Sol, Kıble Arka kavramları neyi ifade eder?

DEVAMINI OKU

İl İl Kıble Açıları

Ülkemizin tüm şehirlerinin kıble açıları ile pusula açılarını burada liste halinde bulabilirsiniz. Kıbleyi pusula ile bulmak isteyenler için kıble açısı burada

DEVAMINI OKU

Kıble Saati

Kıble Saati Nedir? Kıble Saati ile kıbleyi nasıl tayin ederiz? Kıble saatini nereden buluruz?

DEVAMINI OKU

Kıble Yönü Bulma Metotları

Kıble tayini için en çok tercih edilen yön bulma yöntemlerini burada bulabileceksiniz. Kıble yönü bulma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz..

DEVAMINI OKU

Kıble Saati Nedir?

Kıble istikametinin pratik olarak tespitinde kıble saati en pratik ve sıhhatli metottur. Kıble saati vaktinde yüzünü güneşe dönen kıbleye dönmüş olur...

DEVAMINI OKU

Evin Kıblesi Nasıl Bulunur?

Namaz konusunda hassas insanımızın taşınılan yeni evdeki ilk telaşesi, -Bu evin kıblesi ne tarafaydı acaba?- oluyor. İşte bu soruna cevap niteliğinde makale...

DEVAMINI OKU