Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

kıble yönü nasıl bulunurYeni bir ev veya işyerine taşınan, seyahata çıkan, açık alanda gezinti yapan vb. durumlarla karşı karşıya kalan ve bilhassa namaz hususunda hassasiyet taşıyan Müslümanların en büyük telaşı "Acaba buranın kıblesi ne tarafta?" olmaktadır. Zira bu hassasiyetin temelinde namazın dışındaki farzlarından birisi olan 'İstikbal-i Kıble' şartı yer almaktadır. İstikbal-i kıble, namazı Mekke şehrindeki Kabe-i Muazzama cihetine yönelerek kılmayı ifade etmektedir. Namaza duracak kişinin kıbleye yönelmesi namazın sıhhati açısından pek mühimdir. Mekke'de olup Kâbe-i Muazzama'yı gören kimse bizzat Kâbe'ye yönelerek namazını kılar. Farklı yerlerde olup Kâbe'yi görme imkanı olmayan Müslümanlar ise Kâbe'nin olduğu cihete yönelmek suretiyle namazlarını eda ederler.
Yeni taşındığınız bir ev/işyerinin yahut yolculuk esnasında bulunduğunuz yerin kıble yönünü bilmiyorsanız ne yapmalısınız? Kıble yönünü bilmeyen kimse evvela etrafındaki güvenilir kimselerden kıble cihetini öğrenir. Etrafında soracak birisini bulamayan kimse araştırma yapar. Araştırma yapmaksızın namaz kılınmaz. Kıbleyi bilmeyen kimse, kendisi araştırır, zannına göre karar verdiği yöne doğru namazını kılar.
Peki kıble yönünü doğru şekilde tespit etmek için hangi yöntemlerden istifade edebiliriz?
1- Pusula Yardımıyla Kıble Yönü Bulma

Yön bulmak için kullanılan en önemli araç pusuladır. Kamp yapanlar ve doğa sporları ile uğraşanlar yön bulmak için pusula kullanır. Kerteriz alıp mevki bulmaya yarayan bu aleti kıble yönünü bulma noktasında nasıl kullanacağımızı açıklayacağız:
pusula ile kıble bulmaPusulanın orta bölümünde hareketli olan ibre dikkatinizi çekmiştir. Pusula ibresinin koyu/renkli ucu her zaman (manyetik) kuzeyi gösterir. Buradan hareketle artık diğer yönleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Yaklaşık olarak değilde hassas şekilde kıble yönünü bulmak isterseniz bulunduğunuz yerin kıble açısını öğrenmeniz gerekir. Bulunduğunuz yerin Kâbe'ye göre açısını öğrenebileceğiniz çeşitli kaynaklar mevcuttur. Kiblebulma.com sitemizde ülkemizin yaklaşık 4.000 (il/ilçe/belde) merkezine ilişkin kıble açıları verilmiştir. Arzu ederseniz bulunduğunuz konumun da kıble açısını sitemizin ana sayfasından anında alabilirsiniz. Sitemizde farklı araçlar kullanarak kıbleyi bulmak isteyenler için gerçek kuzeye göre 'Kıble Açısı' ile bilhassa 'Pusula Kıble Açısı'nı ayrı ayrı vermekteyiz. Sitemizden bulunduğunuz konumun 'Pusula Kıble Açısı'nı bir kenara not alınız. Pusula ile hassas şekilde kıble yönünü bulmak için aşağıdaki adımları uygulayınız.
- Pusula manyetik bir alet olduğundan ölçüm yaptığınız alanda metal cisimlerin olmamasına dikkat etmelisiniz. Ağır metaller, mıknatıs, metal saatler, yüzükler, bilgisayar, televizyon, cep telefonu vb manyetik alan oluşturan aletlerden pusula etkilenip şaşırabilmektedir.
pusulayla kıble yönü bulma- Pusula ile sağlıklı sonuç elde edebilmek için elde veya mümkünse masa gibi düz bir alanda yere paralel tutunuz. Pusulanın renkli ibresi her zaman manyetik kuzeyi göstermektedir. Pusula ibresi hareketsiz kaldığında renkli ucu kuzeyi göstermektedir. Şimdi hassas şekilde kıble yönünü bulmak için pusula ibresi ile pusula bileziğindeki N (kuzey) kesişmesi gerekmektedir. Bunun için koyu/renkli pusula ibresi pusula bileziğindeki N ile çakışına kadar pusulanızı çeviriniz. Pusula iğnesi ile pusula yuvasındaki N çakıştığında diğer adımı uygulayın.
istanbul kıble yönü açısı- Şimdi de bulunduğumuz şehir veya konuma ait 'Pusula için Kıble Açısı' derecesini, pusula bileziğindeki N den itibaren saat yönünde bulunuz. Pusula için kıble açısının dışa doğru gösterdiği yön sizin kıble yönünüzdür. Örnek olarak İstanbul'un pusula için kıble açısı 146 derecedir. Pusula ibresi ile bilezikteki N çakıştırıldıktan sonra N'den itibaren saat yönünde 146 derecenin gösterdiği yönü bulalım. İşte sizin eviniz, işyeriniz veya açık alanda iseniz bulunduğunuz konumun hassas şekilde kıble ciheti o yöndür.
Dünyanın manyetik alanının farklı konumlarda değişmesi neticesinde 'sapma hatası' ortaya çıkabilmektedir. Bunu aşmak için biz kullanıcılarımıza hem gerçek kuzeye göre kıble açısını hem de manyetik sapma derecesini dikkate alarak pusula için kıble açısını sunmaktayız. Pusulanın ikinci mahzurlu yönü, metallerin olduğu yerlerde görülen 'değişme hatası'dır. Pusulanın olduğu yerde çok fazla miktarda demir veya metal cisimlerin olması pusulayı şaşırtabilmekte ve doğru sonuç almamıza engel olabilmektedir. Metal olmayan, doğal ortamlarda ölçüm yaparak da bunu aşmanız mümkündür. Uçak ve gemi gibi araçlarda sallanmadan dolayı 'dönme hatası' ile de karşılaşılabilmektedir. Jiroskoplu pusulalar ile de bunu aşmak mümkün olabilmektedir. Bu hususlara dikkat edilerek ölçüm yaptığınızda pusula ile en doğru ve hassas kıble yönünü alabileceğinizi not edelim.
2- Kıble Saati ile Kıble Yönü Bulma
Kıble yönü tespitinde kullanılan en pratik ve sıhhatli yöntemlerin başında kıble saati gelmektedir. Herkesin elinde yön bulmaya elverişli teknik aletler olmayabilir; pusula kullananlar için manyetik alan sorunları bizi daha sıhhatli başka bir çözüm yolu bulmaya itebilir. İşte bu noktada pratik ve sıhhatli yöntem olarak karşımıza kıble saati çıkmaktadır. Peki kıble saati ile kıble yönü nasıl bulunur?
kıble saatiNamaz vakitlerinin yer aldığı duvar takvimlerinde her şehir için ayrı ayrı kıble saati vakti verilmektedir. Her şehir için ayrı ve günlük değişen bu vakitte güneşe doğru dönen kimse aynı zamanda kıbleye yönelmiş olur. Aynı dakikada bulunduğu yerde güneş gören pencere çerçevesinin gölgesi kıble istikametindedir. Örneğin, yandaki İstanbul için 1 Mart 2017 tarihli takvim yaprağında Kıble sütunu/satırında 11:47 görmektesiniz. Şayet bu vakitte (11:47) yüzünüzü güneşe dönerseniz kıble cihetine yönelmiş olursunuz. Dünyanın değişik noktalarında kıble saati vaktinde kıble yönü farklılık gösterebilir.
a) Kıble Ön: Türkiye, Avrupa kıtası ülkeleri ile Avustralyanın Perth şehri için kıble saati vaktinde, kıble yönü önümüz yani güneşe bakan ön tarafımız olmaktadır. b) Kıble Sağ: Japonya, Singapur, Malezya, Bangladeş Çin, Thailand, Honkong, Thaiwan, Filipinler ve Güney Korede kıble saati kıble sağ olarak verilmiştir. Kıble saati vaktinde güneşe dönen kimsenin sağ tarafı kıbledir. c) Kıble Sol: İngiltere, Amerika (Los Angeles hariç), Kanada, Avustralya, Endonezya, ve Yeni Zellanda şehirlerinde o günkü kıble saati vaktinde, güneşe dönen kimsenin sol tarafı kıble olur. d) Kıble Arka: Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles şehrinde güneş senenin hiçbir gününde kıble istikâmetine gelmediğinden kıble saati “Kıble arka” olarak isimlendirilir. Amerikanın Los Angeles şehrinde güneşe dönenin arkası kıbledir.
3- İnternet Teknolojisi İle Kıble Bulma
Bulunduğunuz konumun kıble yönünü Google Maps alt yapısını kullanan site veya uygulamalar ile bulmanız mümkündür. Google Maps alt yapısını kullanan site ve uygulamalar vasıtasıyla, Mekke'deki Kâbe-i Muazzama ile konumunuz arasındaki kıble hattı çizgisi alarak kıble yönünüzü hızlıca öğrenebilirsiniz. Bunun için Türkçe yayın yapan Kiblebulma.Com ile yabancı dillerde yayın yapan Qiblafinder.Org sitelerimiz yardımcı olacaktır. Evinizin, işyerinizin ve hatta an itibarıyla bulunduğunuz konumdaki binanın çatısına kadar inerek kıble yönü hattınızı öğrenebilirsiniz.
4- Güneş ile Kıble Bulma
kol saati ile kıble tayiniGüneşin doğuş-batış tarafını dikkate almak suretiyle yön ve dolayısıyla kıble tespitinde bulunabiliriz. Sabah güneşin doğduğu yöne doğru sağ kolumuzu uzattığımızda, sol kolumuzun olduğu taraf batı, önümüz kuzey, arkamız güney yönüne isabet eder. Ülkemizin doğu bölgeleri için güney, batı bölgeleri için ise hafif güneydoğu yönleri kıble yönüne isabet eder.
Kadranlı (analog) saatler yardımıyla da yön ve dolayısıyla kıble yönünü kestirebiliriz. Öncelikle kol saatinizin akrebini güneşi işaret edecek şekilde konumlandırın. (Bunu bir çubuğu yere dikerek onun gölgesi ile akrebi çakıştırmak suretiyle de yapabilirsiniz.) Kol saatinizin akrebi ile 12 rakamı arasındaki açı ortayı (akrep ile 12'yi ortalayan hat) güneyi gösterecektir. Böylece açık ve güneşli bir yerde yaklaşık olarak dahi olsa kıble yönünüzü tespit etmiş olacaksınız.
Diğer yön ve kıble bulma yöntemleri için Yön ve Kıble Nasıl Bulunur sayfamıza bakmanızı öneririz.

Yorumlar Yap

Yorumlar (25)

 • errufai
  30.10.2019 14:14
  Kardeşler bu konuda doğru, kolay ve güvenilir bir yöntem keşfettim. Pusula veya cep telefonu manyetik alanı kullanarak yön bulduğu için bina içesinde kiriş, kolan ve tabladaki demirlerinden etkileniyor. Alttaki linke girip konumunuzu yazdıktan sonra gündüz güneşi gecede ayı hizalamanız yeterli birçok yerde test ettik %100 güvenilir ve hatasız yöntemdir. errufai.com/Aylik-Namaz-Vakitleri-Kible.html
 • Emrah Doğan
  12.07.2019 21:15
  yeni ev aldım kıbleyi bulamadık bilen var mı doğru şekilde bulmama yardımcı olucak
 • Özkan Eser
  14.06.2019 19:20
  Kible yönünü bulmak için Turksat yonunu bakan çanak antenlerine bakmaniz yeterli olcaktir .kesin ve net olarak
 • Hamde
  03.09.2018 19:40
  Ben avustralya yaşıyorum kiradayim ama kibleyi bilmiyorum
 • Zeynep
  18.05.2018 18:11
  Sivasta oturuyorum bu mahalleye yeni taşındım ve kıbleyi bilmiyorum napmalıyım
 • Aysun fıçıcı
  27.08.2017 18:23
  Ben Adana iline bağlı, ceyhan ilçesinde oturuyor m ama kıble yönü ne taraf bilemiyorum camide var burda ama yinede bilemedim lütfen bana yardımcı olurmusunuz
 • Nalan Arıtürk
  04.07.2017 22:31
  Henüz bulamadım
 • Musa Aydın
  24.03.2016 20:44
  İsmailağa ezan vakti uygulamasını google playstore dan indirin,kıbleyi bul u tıklayın,telefonunuzu avucunuzun içine alin kıble resmine seccadenizi serin,%100 doğru ve denenmiştir.Not:telefon avucunuz içindeyken telefonun önü telefonun gösterge ışığıdır.
 • müslüm
  25.02.2017 20:44
  kardeşlerim yeni kıble psulası neden bir psulalar var namaz kılan insanlar için yapılmıştır o pusulada doğu batı kuzey yönü yok psulayı otomatik olarak hangi yöne bırakırsanız bırakın türkiye içinde kabeyi görüyor otomatik ayarlıyo kendinizi fiyatı 5 tl dir 10 tldir her şeyin bir kolayı var isterseniz bir deneyin
 • Esnuta
  15.01.2017 20:44
  Akıllı bir insandan bulursun
 • asd
  06.12.2016 20:44
  nasıl bilelim biz zaten din sınavından yüzde ald
 • hilal
  05.12.2016 20:44
  kıbleyi bulamiyorum bi turlu rast gele kilmak icime sinmiyo yardim eder misiniz.?
 • leyli
  26.07.2016 20:44
  Kabeye bulmama yardam edin
 • Firat
  21.11.2016 20:44
  En kolayi turksat anten. Tam kibleye konumöanmistir. Cevrenizdeki antenlere bakin belli olur.
 • Nurullah
  19.01.2017 20:44
  Sözde akıllı telefon kullanıyom dini konularda nedense hic akılları çalışmıyo olmadık olmadık sayfalara yönlendiriyorrr
 • büşra
  11.02.2017 20:44
  kıble bulma2an terimi araştı
 • Fatima
  24.04.2017 20:44
  Bana da yardım edin allah rızası icin yeni tasindim kibleyi bulamıyorum
 • mustafa çiftci
  23.11.2016 20:44
  takvim yapraklarında kıble saati yazar. tam o saatte cisimlerin gölgesinin düştüğü hizanın ters istikameti o noktanın kıblesini gösterir
 • Muhammed
  20.01.2017 01:20
  Kıble doğuyu soluna batıyı tam sagına alınca yüzünün baktığı kısım yani güney kıbledir
 • SüleymanARSLAN
  21.02.2017 20:44
  Kıble Doğudadır! bunu bilmeyen mmuslumanda deildir gidin camiye biraz!!
 • admin
  02.08.2016 10:11
  Neredesiniz ve nasıl yardım etmemiz hususunda bilgilendirirseniz memnun oluruz? Ona göre çözüm geliştirilebilir.
 • rıdvan
  26.11.2016 22:55
  tskler by selın
 • Selin
  08.09.2016 00:14
  Evlerinizden dışarıya baktığınızda çanak anten görüyorsanız onların yüzeyinin döndüğü taraf kıbledir
 • Nevzat
  28.01.2016 17:26
  Kıble nasıl bulunur
 • gizem çıray
  20.01.2016 20:55
  Kıbleyi bulmak
Up